Socijalna ekonomija ukratko
Hrvatska socijalna ekonomija ne definira se nikakvim posebnim okvirnim zakonom. Određeni subjekti de facto se mogu smatrati dijelom socijalne ekonomije, no teško je prikupiti pouzdane statističke podatke o broju socijalnih ekonomija u zemlji. Prema nekim procjenama iz 2017., u Hrvatskoj je bilo 526 socijalnih poduzeća, među kojima su:
- 32 udruge
- 44 zadruge
- 26 poduzeća (djeluju kao socijalno poduzeće)
- 2 institucije (u Hrvatskoj se pod tim nazivom podrazumijeva privatna institucija koja obavlja djelatnosti od općeg interesa)
Izvor podataka: Socijalna poduzeća i njihovi ekosustavi u Europi, izvješća po zemljama, Hrvatska, 2019.
Bilješka: Taj je broj u određenoj mjeri nepouzdan zbog nedostupnih informacija i poteškoća u primjeni kriterija. Područja djelatnosti su identificirana za neke vrste socijalnih poduzeća.
* Za ovo smo web-mjesto uključili ovu cjelovitu procjenu razine razvoja. Temelji se na trenutačno dostupnim podacima i informacijama o ekosustavu socijalne ekonomije te stoga ima ograničenja. Međutim, i dalje smatramo da je korisno uključiti je u ovu cjelovitu procjenu.
** Izvor: EGSO/CIRIEC (2016) Najnovija kretanja u okviru socijalne ekonomije u Europskoj uniji; imajte na umu da je ovo viša procjena jer se temelji na tipu ustanove i ne primjenjuje se detaljna provjera svih elemenata definicije socijalne ekonomije.
Više pojedinosti o kvaliteti podataka pročitajte u našoj bilješci o podacima o socijalnoj ekonomiji.
Tradicija i podrijetlo
Unatoč dugoj tradiciji zadrugarstva u Republici Hrvatskoj, u ovom trenutku još se uvijek ne
može se govoriti i o visokoj razvijenosti društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj.
Prve zadruge osnovane su na hrvatskom tlu prije gotovo 150 godina. Zadruge su bile snažne
gospodarske institucije, ali i pokret koji je imao utjecaj na politička kretanja. Zadruge su
zadržavale stanovništvo na lokalnom području, okupljale pojedince sa zajedničkim interesom
i usmjeravale ih na poslovanje kroz sustav. Svi prihodi ostvareni u zadruzi ostajali su njenim
članovima, a vrijednosti lokalnoj i životnoj sredini zadrugara. Zadruge su tako doprinijele
uvećanju zaposlenosti, jačale poziciju i sudjelovanje zaposlenika, suzbijale siromaštvo,
snažile ruralni razvoj, osiguravale pravednu raspodjelu, itd. dakle promovirale sve vrijednosti karakteristične i za društveno poduzetništvo. Premda prepoznate i primijenjene puno ranije, bile su nedovoljno priznate i vrednovane da bi mogle ostvariti veće rezultate. U Republici Hrvatskoj posebno se ističe duga i bogata tradicija učeničkog zadrugarstva u osnovnim i srednjim školama i posebno odgojno obrazovnim ustanovama. U njima mladi zadrugari stječu prva radna iskustva i vrijednosti kojima rad i solidarnost mogu doprinijeti.
Brojne primjere socijalnog poduzetništva u Hrvatskoj pokrenule su organizacije civilnog društva (bilo osnivanjem izdvojene
pravne osobe, najčešće zadruge ili trgovačkog društva, koja svoju dobit vraća OCD-u koji ju
je osnovao; bilo organiziranjem društveno-poduzetničke inicijative u okviru djelovanja same organizacije – kao jedne od aktivnosti koju organizacija provodi kako bi osigurala
samoodrživost, ali i organiziranjem izobrazbe za pojedince i organizacije koje su
zainteresirane za razvoj društvenog poduzetništva)[1].
[1] Nacionalna strategija za stvaranje poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva od 2012. do 2016., Vlada Republike Hrvatske, Zagreb, lipanj 2012., str. 76.
Okvirni uvjeti i ekosustav socijalne ekonomije
Politički i pravni okvir
U Hrvatskoj nema posebnog zakona o socijalnoj ekonomiji. Međutim, vlada je 2015. objavila Strategiju razvoja socijalnog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2015. – 2020. Njome se definira socijalno poduzetništvo i navode se političke smjernice, posebno u pogledu uključivanja ranjivih skupina kao što su Romi.
Međutim, nekim se zakonima utvrđuju različiti pravni oblici koji su dio socijalne ekonomije u Hrvatskoj. To su:
- Akt o udrugama iz 2014.
- Akt o zadrugama iz 2011.
- Akt o zakladama iz 2018.
- Akt o institucijama iz 1993.
Hrvatska je 2015. donijela svoju prvu strategiju. Ovom „Strategijom razvoja socijalnog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2015. – 2020.” predviđeno je poboljšanje pravnog okvira i financijskog okvira za socijalnu ekonomiju te povećanje vidljivosti sektora. Ta strategija još nije u potpunosti provedena, ali se trenutačnim hrvatskim programom ESF+ planiraju poduprijeti neke mjere predložene u strategiji.
Donositelji politike u području socijalne ekonomije
Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, ustanova je koja je na nacionalnoj razini odgovorna za stvaranje ekosustava koji subjektima u socijalnoj ekonomiji omogućuje daljnji razvoj.
Međutim, i druga ministarstva i nacionalne agencije također sudjeluju u razvoju socijalne ekonomije, i to u svojstvu upravljačkih tijela za programe koje financira EU:
- Ministarstvo gospodarstva – odgovorno za Zakon o zadrugama i Zakon o poticanju razvoja malog gospodarstva
- Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju I zapošljavanje osoba s invaliditetom – odgovorna za rad integrativnih/zaštitnih radionica sukladno Zakonu
- Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije – odgovorno za Zakon o udrugama i Zakon o zakladama
- Ured za udruge Vlade RH – relevantan za provedbu Zakona o udrugama i sektor organizacija civilnog društva općenito
Mreže, savezi i predstavnička tijela
Socijalna ekonomija još uvijek nije službeno priznata. Stoga u Hrvatskoj nije dobro razvijen ni ekosustav socijalne ekonomije. Može se, međutim, primijetiti postojanje nekoliko mreža koje predstavljaju društvene poduzetnike i druge subjekte:
- Hrvatska mreža za društveno poduzetništvo (HMDP) promiče društveno poduzetništvo u zemlji i društvenim poduzetnicima pruža aktivnosti umrežavanja,
- Act grupa je konzorcij društvenih poduzeća koji promiče aktivnosti koje imaju učinak. Pruža podršku i organizira radionice i tematske festivale radi promicanja novih načina poslovanja.
- U Hrvatskoj djeluje i NESsT, međunarodna organizacija koja razvija društvena poduzeća.
Kako se uključiti u socijalnu ekonomiju u Hrvatskoj?
Kako bi od rane dobi podizao svijest o socijalnoj ekonomiji i aktivnostima koje imaju učinak, Impact Hub Zagreb osmislio je nekoliko edukativnih programa kako bi djeci i mladima u dobi od 7 do 30 godina omogućio da se iskušaju u društvenom poduzetništvu.
Nadalje, akademska zajednica u Hrvatskoj sve se više uključuje u promicanje socijalne ekonomije, i to pokretanjem istraživačkih projekata u tom području, ali i ponudom tečajeva o toj temi na sveučilištima.
Pronađite potporu
Nekoliko mreža i predstavničkih organizacija nude potporu subjektima u socijalnoj ekonomiji u Hrvatskoj. Nude:
- programe osposobljavanja za zaposlenike subjekata u socijalnoj ekonomiji (Hrvatska mreža za društveno poduzetništvo)
- izgradnju kapaciteta za društvena poduzeća, primjerice, o mjerenu učinka, razvoju poslovanja, definiciji održivog poslovnog modela (Group Act)
- mentorstvo i savjetovanje tijekom projekta (CEDRA)
- programe zajedničkog rada (coworking), inkubacije i akceleracije (Impact Hub)
- Social Impact Award Hrvatska
Financiranje
Vlada i njezine nacionalne agencije razvile su određene programe financiranja koje mogu iskoristiti subjekti u socijalnom gospodarstvu, primjerice:
- kreditna jamstva za MSP-ove
- programe dodjele bespovratnih sredstava za inovacije
- poticaji za zapošljavanje kojima se podupiru mjere uključivanja.
Privatni dionici mogu ponuditi prilagođenija rješenja financiranja subjektima u socijalnoj ekonomiji:
- Zadruga za etičko financiranje osnovana je 2014. godine, a cilj joj je dionicima pružiti ograničen pristup tradicionalnom bankarstvu uz neke dostupne bankarske proizvode.
- mikrofinanciranje (Erste Social Banking Group)
- ulaganje s učinkom (Feels Good Capital)
Saznajte više o socijalnoj ekonomiji u Hrvatskoj
Izvješća
- Socijalna poduzeća i njihovi ekosustavi u Europi, izvješća po zemljama, Hrvatska, 2019.: https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=20958&langId=en
- Poticanje društvenog poduzetništva i otvaranja socijalnih poduzeća, Otključavanje potencijala društvenih poduzeća u Hrvatskoj, OECD, 2016.: https://www.oecd.org/employment/leed/Croatia%20report%2025.11.16-FINAL.pdf
- Nacionalna strategija razvoja društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, poticanje razvoja društvenog poduzetništva , OECD, 2017.: https://www.oecd-ilibrary.org/docserver/9789264268500-7-en.pdf?expires=1685954344&id=id&accname=guest&checksum=8E79ADA3DED8FC2E46330B60BD48D4CB
- Mapiranje socijalnih ekosustava i ekosustava solidarnosti diljem svijeta, OECD, 2023.: SSE CFS_Hrvatska (oecd.org)